Lampy stojące – jak udekorować abażury?

Dekorowanie abażurów lamp to dobry sposób na dodanie trochę polotu i finezji do nieco nudnego oświetlenia. Wiadomo jak ważne są lampy dla zapewnienia światła w odpowiednio ciekawej formie. Ale co z abażurami? Jeśli chce się odrobinę uatrakcyjnić zwykłe abażury, oto kilka prostych wskazówek dotyczących ich dekorowania.

Wstążki, materiały, frędzle i wyszywanki

Wstążka

To najlepszy przyjaciel rzemieślnika lub dekoratora. Wystarczy użyć kleju lub taśmy dwustronnej, aby ułożyć wstążkę w dowolny sposób. Paski pionowe lub poziome są zawsze fajną opcją. Jeśli chce się zachować prostotę i subtelność zarazem, można dodać pojedynczy kawałek wstążki wokół dolnej części klosza. Aby nadać jej bardziej skończony wygląd z nieco większym akcentem, warto dodać pasujący guzik do szwu.

Paski na dole lub górze

Wzdłuż dolnej części abażura jest często pasek materiału. W przeciwieństwie do wstążki, pasek materiału najlepiej jak znajduje się na dole lub na górze część klosza, ale w większości przypadków tylko spód wygląda najlepiej. Jeśli brakuje paska, można go przymocować podobnie jak wstążkę za pomocą kleju lub taśmy dwustronnej. Pasek można przyozdobić koralikami, błyszczącymi cekinami lub frędzlami.

Tkanina

Jednym z ciekawych sposobów ozdabiania abażurów jest tkanina. Wystarczy znaleźć ładny kawałek, który pasuje do lampy i pomieszczenia, w którym się znajduje, a następnie zakryć zewnętrzną lub wewnętrzną część. To też zapewnia szerokie pole do dodatkowych zdobień jak guziki czy korale.

Wyszywanki

Przy odrobinie ambicji oraz umiejętności, można użyć nici do wyszycia wybranego wzoru na abażurze z tkaniny. Mogą to być inicjały, wzory geometryczne lub dowolny inny kształt. Smerfy lubią pokój dziecięcy, świnka Peppa też.

Prawie jak Picasso

Farbowanie czy malowanie?

Prawie robi różnicę, ale można spróbować użyć farby do tkanin – dostępnej w większości sklepów z rękodziełem – aby dodać koloru i życia zwyczajnym tkaninom, np. zwykły biały klosz lampy stojacej Rocket firmy Nowodvorski aż się prosi o kilka machnięć pędzlem.

Jednolity kolor lub fantazyjne wzory

Można pomalować wszystko jednym kolorem lub wypróbować wzory geometryczne. Nazwy lub inicjały też są nietrudne. Ostatecznie może to być dowolny inny obraz, który przyjdzie na myśl. W przypadku pokoju dla dzieci może to być również postać z bajki lub ulubionej książki. Ba, takie malowanie można wykonać wspólnie z maluchami. Grafika nie zawsze musi być umieszczona na lodówce lub ścianach. Można użyć do tego lampy stojącej w pokoju.

Podaruj dzieciom słońce

Jeśli zależy na ochronie abażura i lampy, można osłonić go nieprzepuszczalną tkaniną, a potem pomalować. Jednak stawianie przedmiotu materialnego ponad radość dziecka jest nieco małostkowe, nieprawdaż? Dodatkowo osłona zredukuje znacząco przepuszczalność światła lampy stojącej zdecydowanie bardziej niż farby.

Sprayowanie

Malowanie można wykonać różnymi technikami, np. prowizorycznym spryskiwaczem do wody. Napełnioną butelką z barwnikiem do tkanin można spryskiwać abażur, aby uzyskać odpowiedni wygląd. Można spryskać dolną część, a potem opróżnić butelkę i użyć innej farby na górnej części abażura lampy stojącej. Czynność można powtarzać aż do uzyskania pożądanego wyglądu.