Sofa rozkładana – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sofa rozkładana to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli w domu. W dzień służy jako miejsce do wypoczynku i oglądania telewizji, w nocy jako łóżko dla domowników lub dla gości. Jednak, aby jeden mebel spełniał oba te zadania, musi być dobrze dobrany. Jak zatem wybrać sofę rozkładana, aby była ona jednocześnie stylowym meblem do salonu i wygodnym łóżkiem? 

Jaka wielkość sofy rozkładanej? 

Najważniejszą kwestią są wymiary. Wielkość sofy rozkładanej należy rozważać oczywiście pod kątem dwóch aspektów. Na początku warto pomyśleć o wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, w którym mebel będzie stał. Sofa zazwyczaj jest centralną częścią pokoju dziennego, jednak nie może ona zajmować całej wolnej powierzchni. Musi być miejsce na swobodne poruszanie się po pokoju oraz ustawienie innych mebli i dodatków. 

Następnie trzeba pomyśleć o miejscu do spania, czyli przestrzeni po rozłożeniu. Jeśli sofa rozkładana ma być łóżkiem dla domowników, to szczególnie trzeba zwrócić uwagę na ten aspekt. Minimalna szerokość przestrzeni do spania to 70 cm, zatem dla dwóch osób będzie to 140 cm. Natomiast długość powinna być większa przynajmniej o 15-20 cm od wzrostu użytkownika. W przypadku pary należy wziąć pod uwagę oczywiście wyższego użytkownika. 

Dodatkowe funkcje sofy rozkładanej

Ważnym aspektem są także dodatkowe funkcje mebla. Warto sprawdzić, czy wybrana sofa rozkładana posiada chociażby schowek na pościel. Jeśli ma ona służyć jako łóżko dla domowników, to ten element jest niezbędny, ponieważ w ciągu trzeba umieścić gdzieś kołdrę i poduszki. Obecnie prawie każda sofa rozkładana dostępna na runku posiada taki schowek, jednak jeśli ma ona służyć jako łóżko dla pary, lepiej upewnić się, czy pomieści dwuosobową kołdrę i dwie poduszki. 

Jeśli istnieje taka możliwość, to warto również sprawdzić powierzchnię do spania i ocenić, czy jest wygodna i pozwoli na komfortowy sen. 

Wygląd i styl sofy rozkładanej  

Po wyborze odpowiedniej wymiarów i dodatkowych funkcji sofy rozkładanej pozostaje tylko wybór koloru i stylu. Najlepiej dobrać je na podstawie istniejącej już w pomieszczeniu aranżacji. Sofa musi pasować do reszty mebli i dodatków. Nie oznacza to jednak, że wszystko musi być utrzymane w jednym kolorze, ale warto stworzyć jedną, spójną całość. Dzięki temu w pokoju dziennym zapanuje harmonia i spokój, a całe pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.